Korekční předzesilovač s TDA1524

Schéma

Korekční předzesilovač s TDA1524A

Popis

Moderní integrované obvody umožňují realizovat kvalitní stereofonní předzesilovač s jednoduchými potenciometry. Integrovaný předzesilovač se řídí stejnosměrným napětím z potenciometrů P1 až P4, kterými se ovládá hlasitost, symetrie, basy a výšky.

Jedná se o perspektivní zapojení. Potenciometry totiž nemohou „chrastit“, protože signál přes ně neprochází. Mohou být od integrovaného obvodu libovolně daleko, což dává možnost dálkového ovládání. Je možná i tlačítková volba funkcí či automatického řízení. Rovněž odpadá obtížné shánění tandemových potenciometrů.

Kondenzátory C1–4 odděluje obvod TDA1524 od vstupních a výstupních svorek. C5–8 mají vliv na přenos basů a výšek. Rezistor R8 určuje maximální hlasitost. Rezistory R5 a R6 zajišťují konstantní a malou výstupní impedianci (ochrana proti rušení) a je možné je vynechat.

Při řídícím napětí menším než 0,5V je hlasitost už nulová, je zapojen rezistor R9, aby byl rozsah potenciometru plně využit.

Při použití delších vývodů k potenciometrům, např. je-li regulátor umístěn samostatně, je vhodné řídící napětí blokovat kondenzátorem 100nF až 1uF.


ARadio – KE2/2000