Odpuzovač hmyzu

Zapojení ver.1 – AKO s NE555

Plašička hmyzu a hlodavců

Zapojení je klasický astabilní klopný obvod tvořený znáným a oblíbeným integrovaným obvodem NE555. Oscilační frekvence je nastavena součástkami R1, R2 a C1 odhadem na 20kHz – ultrazvuk.

Reproduktor na výstupu (pin 3) je piezoelektrický. Ten najdete v budících, hodinkách a ve všem co umí „ječet“ stejně jako multimetr (tam piezo rep. taky, ale je dobré ho tam nechat :-) U tohoto piezo reproduktorku je důležitá orientace. Takže + na výstup a – na zem. + je tuším, že ten plíšek, ale nejsem si jistý, je to potřeba vyzkoušet frekvencí kolem 1kHz.

Seznam součástek máte ve schématu. Takové součástky najde každý bastlíř v šuplíku, takže výsledný cena = 0,–kč. Použijte CMOSový typ 555ky, pokud chcete zapojení „živit“ z baterie (CMOS míň „žere“).

Vhodné například pod stan – malá spotřeba – možnost napájet z baterie.

Zapojení ver.2 – AKO s NE555 a s měnící se frekvencí

Plašič hmyzu a hlodavců s měnící se frekvencí

Toto zapojení funguje stejně jak to, které je výše. Jen je doplněno o periodickou změnu frekvence, díky tomu si otravný hmyz nemůže na ultrazvukový tón přivyknout. Přepínání frekvence je zavedeno samoblikající LEDkou, která způsobuje změnu napětí na 5. vývodu 555ky.

Toto zapojení je už vhodné nápájet síťovým transformátorem. Baterie by díky vyšším odběru, který způsobuje hlavně LEDka, vydržela podstatně kratší dobu.

Nevhodné např. pod stan – větší spotřeba – potřeba napájet obvod ze síťového transformátoru.