Oživení zkratovaných NiCd akumulátorů

Oživení zkratovaných NiCd akumulátorů

Zapojení je velice jednoduché a složené ze šuplíkových součástek. Je to jen několik paralelně spojených kondenzátorů a tlačítko. Kondenzátory se nabíjí z laboratorního zdroje (nebo transformátoru s uměrňovačem) přes výkonový rezistor, který zároveň omezuje zkratový proud ze zdroje. Jeho odpor by měl být mezi 50 až 100 Ohm na několik W a celková kapacita kondenzátorů alespoň několik milifarad (mF). Tlačítko musí bý kvalitní na několik ampér, protože obvodem při jeho stisku poteče několik desítek a možná i stovek ampér. Pokud nemáte v šuplíku takové tlačítko, stačí o sebe škrtnou dvěma dráty.

Po připojení ke zdroji se chvíli nabíjí kondenzátory, potom je stiskem tlačítka vybijeme do zkratovaného akumulátoru. Tlačítko je potřeba držet stisklé dokud nezměříme napětí na kumulátoru (je dobré tam mít ten voltmetr připojený pořád ;). Pokud napětí akumulátoru stále zůstává na nule děj opakujeme.

Po úspěšném oživení akumulátoru se při každém dalším stisku tlačítka napětí o něco zvýší. Potom už stačí akumátor klasicky nabít.

Pozn.: Stejným způsobem se mi podařilo oživit i starý NiMH akupack 3V 4000mAh, který měl nulové napětí a nešel mi nabít. Samozřejmě už nemá svoji původní kapacitu, ale ještě je použitelný.