Ostatní

WiFi plechovka

Snad v každém větším městě je hromada WiFi sítí a některé úplně nezabezpečené. To je sice pěkné, ale problém může být se sílou signálu. Nejlevněji se to dá vyřešit plechovkou.

Časový spínač osvětlení chodby

Časový spínač, na který se dá narazit v panelácích na schodištích nebo chodbách. Stisknete tlačítko a světlo svítí určitý, nastavený, čas a pak samo od sebe zhasne.

MOSFET spínač

Bezkontaktní spínač s tranzistorem MOSFET pro AEG airsoftové zbraně. Ke spínání velkých proudů je klasický, kontaktní spínač nepoužitelný protože se po nejakém čase kontakty opálí nebo upadnou.

Oživení zkratovaných NiCd akumulátorů

U NiCd akumulátoru se občas stává, že se článek zkratuje - má nulové napětí a vždy trpěl na rychlé samovybíjení. Zkrat v tomto typu článků je způsoben nárůstem miniaturních krystalů skrz separátor uvnitř. Někdy takto zkratovaný článek neni úplně zničený a je možné se těchto krystalů proudovým impulzem zbavit - oživit akumulátor.

Časový spínač s 555

Základní zapojení monostabilního klopného obvodu s integrovaným obvodem NE555 (SE555 ...).

Automatický odpojovač Pb akumulátoru

Životnost olověného akumulátoru se podstatně zkracuje, je-li hluboce vybíjen. Tento odpojovač je možné použít například v záložních zdrojích aby nedocházelo k extrémnímu vybití.

Dálkové ovládání spotřebičů přes síť

Už velmi dlouho víme, že elektrická síť se dá využít i pro přenos různých signálů. Takový signál však musí být mít frekvenci větší než 50Hz, ale ne zas moc vysokou (kvůli indukčnostím vedení). Díky tomu se dají ovládat různé elektrospotřebiče na dálku, například z jiné místnosti.

Odpuzovač hmyzu

Velice praktická věc, hlavně v létě, když máte okno otevřené celou noc nebo jdete pod stan. Všechen hmyz, jako například komáři nebo jiná havěť, opravdu nesnáší frekvence kolem 20kHz. Toto by mělo platit i pro hlodavce, ale to nemám vyzkoušené. Takto vysoká frekvence je už pro člověka neslyšitelná (lidské ucho mladého člověka slyší zhruba do 18kHz a u starších lidí max. 15kHz). Nebude to tedy otravovat i Vás, ale jen ty komáry (např.).

AM vysílač s 555

Netradiční zapojení obvodu 555 - jako nízkovýkonový AM vysílač. Dá se najít mnoho různých zapojení s obvodem 555, jeho využití ve VF technice se ale příliš neobjevuje.

FM bezdrátový mikrofon

Vložit na stránky o elektrotechnice schéma bezdrátového mikrofonu, nebo-li štěnice, je už tradice... Výsílač pracuje v pásmu FM VKV (87 - 108 MHz). Dosah je několik metrů, snad i desítek metrů (pokud nebydlíte např. v Praze, kde je pásmo zahlceno silnými stanicemi)

Jednotlačítkový spínač ON/OFF

Ovládání zapnuto/vypnuto patří mezi často vyhledáváná zapojení. To následující je se známým integrovaným obvodem NE555.